Aktualności

Książki pojawiają się w soboty co tydzień lub co dwa tygodnie.
Zachęcam do współpracy - cz.alex[małpka]interia.pl im więcej recenzji tym więcej szans, że ludzie będą czytać książki :D
Pozdrawiam
Alex

niedziela, 16 marca 2008

"Tajemniczy ogród" - Frances Hodgson Burnett


tytuł: Tajemniczy ogród
autor: Frances Hodgson Burnett
wydawca:
Rytm
liczba stron: 232
kategoria: dla młodzieży
seria: Klasyka
tłumaczenie: Jadwiga Włodarkiewicz

Mary Lennox po stracie rodziców zostaje oddana pod opiekę wuja. Okazuje się on dziwnym, nieprzystępnym człowiekiem. Jeszcze dziwniejszy jest jego dom, w którym często rozlega się czyjś płacz, i znajdujący w pobliżu domu ogród, do którego nikomu nie wolno wchodzić. Mary postanawia jednak odkryć przyczynę płaczu i dostać się do wnętrza tajemniczego ogrodu. Czy jej się to udało i jakie były tego skutki, przekonacie się czytając tę przepiękną, mądrą książkę, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Stała się ona podstawą wielu adaptacji teatralnych i filmowych.

Kontynuacją jest "Powrót do Tajemniczego ogrodu".

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Tajemniczy ogród jest historią samolubnej ,ponurej zamkniętej w sobie Mary .Po śmierci matki trafia do domu wuja .Jest on wielkim nieobecnym -cały czas podróżuje w interesach .Po jakimś czasie Mary odkrywa że ukrywano przed nią kuzyna -kalekiego Colina .Zaprzyjaźniają się ,a Mary postanawia zadbac o stary zaniedbany ,tajemniczy ogród .Jest to historia o przyjaźni .Choc z pozoru Mary i Colin nie są zbyt sympatyczni to tak naprawde to dzieci samotne .Matka Mary nawed gdy żyła nie poświecała jej wiele uwagi ,zajeta była głównie sobą i swoimi sprawami .Colin zaś czuje się odrzucony przez ojca .Wspólnie z wiejskim chłopakiem Dickiem upiekszają zaniedbany ogród ,a Dick i Mary uczą Colina chodzic .Gdy ojciec Colina wraca nie poznaje swego syna i starego ogrodu .

alex pisze...

powstało wiele wspaniałych ekranizacji tej powieści, jednak chyba żadna nie oddaje w całości książki. czytając człowiek widzi oczyma wyobraźni o wiele ostrzej te tajemnice i kontrasty występujące w tym dziecięcym życiu naszych bohaterów.