Aktualności

Książki pojawiają się w soboty co tydzień lub co dwa tygodnie.
Zachęcam do współpracy - cz.alex[małpka]interia.pl im więcej recenzji tym więcej szans, że ludzie będą czytać książki :D
Pozdrawiam
Alex

piątek, 7 marca 2008

"W ślepym zaułku wolności" - Jana Frey


tytuł: W ślepym zaułku wolności. Dzieci ulicy
autor: Jana Frey
wydawca:
Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo
liczba stron: 156
kategoria: dla młodzieży
seria: Nasza Biblioteka
tłumaczenie: Mariusz Lubyk

Jak to możliwe, że we współczesnym, cywilizowanym świecie tysiące dzieci żyje na bruku? Można je spotkać wszędzie: zarówno w krajach Trzeciego Świata, jak i w Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, Berlinie i wielu innych światowych metropoliach. Problem ten pojawia się już także w Polsce. Co skłania je do opuszczenia najbliższych i ucieczki w nieznany i brutalny świat ulicy? Jakie są przyczyny tego, że egzystują z dnia na dzień, cierpiąc głód, samotność i poniewierkę, bez nadziei na lepsze życie i przyszłość? Dlaczego nierzadko są narażone na kontakt z narkotykami, prostytucją, popadają w konflikt z prawem?
Autorka, Jana Frey, podjęła próbę odpowiedzi na te pytania, ukazując prawdziwe przeżycia jednego z takich dzieci. Nie szczędząc drastycznych szczegółów, zasygnalizowała problem, który narasta i staje się coraz bardziej niepokojący.
Główną bohaterką, a zarazem narratorką opowieści jest nastoletnia Sofia. Jako czternastolatka uciekła z pozbawionego rodzinnego ciepła domu i przez dwa lata żyła na ulicy. Jej dzień powszedni to ciągła walka z głodem, zimnem, samotnością i rozpaczą...
W ślepym zaułku wolności. Dzieci ulicy to książka adresowana zarówno do młodzieży, jak i rodziców, a także wszystkich, którzy mogą zapobiec wielu opisywanym tutaj sytuacjom i pomóc niefortunnym uciekinierom wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebują, zanim znajdą się na ulicy, narażeni na przemoc, pozbawieni złudzeń i u kresu wytrzymałości.

Książkę można wypożyczyć w bibliotece głównej przy ul.Rajskiej w Krakowie w dziale Młodzieżowym.

5 komentarzy:

Liv pisze...

Hmm....lubię psychologiczne i napewno postaram się ją przeczytać...XD

alex pisze...

książki są naprawdę godne polecenia i przeczytania. dają świadomość jak wielkie nieraz problemy mają dzieci i młodzież.

Anonimowy pisze...

książka ta jest godna polecenia!!

alex pisze...

przeczytałam kilka książek o tej tematyce, jednak ta najprościej pokazuje i tłumaczy temat bezdomności dzieci.

Anonimowy pisze...

ksiązka naprawdę wciągająca, ciekawie i przejmująco opisane przezycia nastoletniej sofi, która ma zbyt wiele problemów, matka jej nie kocha, ukochany doszywany dziadek znika i pojawia się dopiero kilka lat później bardzo juz schorowany, ojczym, który ją katuje, i wiadomość że jej ojciec to gwałciciel, a do tego jeszcze nieszczęśliwa miłość, utrata dziecka, narkotyki, i cała masa innych problemów. warto przeczytać.