Aktualności

Książki pojawiają się w soboty co tydzień lub co dwa tygodnie.
Zachęcam do współpracy - cz.alex[małpka]interia.pl im więcej recenzji tym więcej szans, że ludzie będą czytać książki :D
Pozdrawiam
Alex

sobota, 4 kwietnia 2009

"Eclipse" - Judy Waite

tytuł: Eclipse
autor:
Judy Waite
wydawca:
Świat Książki
liczba stron: 143
kategoria:dla młodzieży
seria: Uzdrawiacz koni
tłumaczenie: Zofia Uhrynowska- Hanasz

Książka "Eclipse" ("Uzdrawiacz koni") jest opowieścią o cygańskim chłopcu o imieniu Nicky, mającym umiejętność zaprzyjaźniania się z końmi. Potrafi on rozpoznawać problemy koni i leczyć ich urazy psychiczne.

Główny wątek książki dotyczy zafascynowania małego bohatera koniem Eclipse, należącym do bogatych sąsiadów. Chłopiec zostaje posądzony o okaleczenie konia.

Problemy z brakiem akceptacji w środowisku szkolnym, a także problemy rodzinne powiązane z wydarzeniami z przeszłości i poczucie alienacji społecznej związane z cygańskim pochodzeniem powodują decyzję dziecka o ucieczce do dziadka trudniącego się handlem końmi.

W czasie podróży odbywanej konno, na "pożyczanych" i oddawanych po krótkim etapie drogi koniach, chłopiec instynktownie dobiera indywidualną terapię psychologiczną dla wierzchowców, nawiązując z nimi więź. Dzieło to nie pozostanie bez echa. Konie wracają do właścicieli odmienione. W ten sposób Nicky odwdzięcza się za ułatwioną drogę.

Samotna podróż jest swoistą lekcją życia. Dziecko obserwuje zachowania ludzi, analizuje niesprawiedliwość świata i podział na bogatych i biednych.

Spotkanie z dziadkiem jest ciekawym wydarzeniem dla czytelnika. Dziadek towarzyszy wnukowi w jego problemie i nie stawia niepotrzebnych pytań. Przez kilka dni dziadek z wnukiem wspólnie handlują końmi, a uzdolnienia wnuka są bardzo pomocne w tej pracy.

Finał książki jest dramatyczny, ale szczęśliwy.

Brak komentarzy: